Az elsők között jut eszedbe az üvegfólia
Ha előre megtervezed a vásárlást, akkor egyből eszedbe jut, hogy hiába veszed meg az új mobilod, nyugodtan nem fogod tudni használni, amíg nem szerzel be mellé védőfóliát. A leleményesebbek előre megvásárolják, mivel azokban az üzletekben, ahol elektronikai eszközöket árusítanak, jóval drágábban adják a tartozékaikat.
Sok fajta fólia létezik, de nem mindegyik nyújt megfelelő védelmet. Telefon fajtától is függ, hogy mennyire széles palettából lehet választani, mindenesetre, ha jót akarsz magadnak, akkor ezen nem spórolsz. Célszerű törésálló üvegfóliát választanod, mivel már sokkal többet tudnak műanyag elődjeiknél, ezért minden esetben megfelelő választásnak bizonyulnak. Amellett, hogy karcálló, legjobb tulajdonsága, hogy az ütődéskor keletkező rezgési energiákat is elnyeli, így nem a telefon képernyője fog összetörni, hanem maga az üvegfólia.
A külső védelemnél a védőtok is fontos szerepet tölt be
Rengeteg fajtáját ismerjük. Van, aki csak kiegészítőként használja és cserélgeti a trendi tokjait, van, akinek a fő szempont, hogy ne érje külső sérülés a telefon oldalát és hátlapját. Karcoktól, kopástól, töréstől egyaránt megvéd, de figyelj, hogy minőségi anyagból készüljön, egy esetleges esés során véletlenül se sérüljön meg a készülék. A nagy kínálatnak köszönhetően célszerű olyan típust választani belőle, ami kompatibilis az üvegfóliával, így megfelelő biztonságban tudhatod a külső behatásoktól.
Figyelj, hogy hol tartod
Az okostelefonok legnagyobb ellensége a víz, mivel a nyílásokon keresztül a folyadék eljut a belső alkatrészekhez, ami korróziót és rövidzárlatot is okozhat. Sok esetben ezt a balesetet csak alkatrész cserével lehet megoldani.
Éppen ezért figyelj oda, hogy milyen környezetben tartod készüléked, mivel a vízállónak mondott típusok se mindig szerepelnek jól a vízpróbás teszteken.
A fürdőszoba nagyon veszélyes helyiség, mivel ha nem figyelsz, akkor gyakran a fürdőkádba vagy rosszabb esetben a WC csészébe is pottyanhat féltett eszközünk.
A legjobb, ha kijelölsz egy biztonságos helyet, ahol rendszeresen tartod a telefonod, legyen szó az otthonodról, munkahelyedről, táskádról stb., így a biztonság mellett még az idődet is megspórolod, mivel nem kell állandóan keresgélned.
A hideget a mobilunk se szereti
Tapasztaltad már, hogy sokkal gyorsabban merült a telefonod a hideg időben, például amikor kirándulás közben fényképeket készítettél vagy épp egy járműre várakozva inkább böngésztél a világhálón, hogy gyorsabban teljen az idő?
Ez azért történik, mivel az extrém hőmérséklet rendkívüli módon megterhelheti az akkumulátort, emiatt előfordulhat, hogy szoftveresen nagy mértékű lassulásokat tapasztalhatunk a készüléknél, de az is elképzelhető, hogy újraindul, kikapcsol és huzamosabb időre nem tudjuk életre bírni okostelefonunkat. Ha erre előzetesen nem készülsz fel, fennáll annak a veszélye, hogy maradandó károsodást okozol a készüléken.
A legjobb megoldás ilyenkor, ha a tested közelében tartod a hátlapjával befelé, így a testhőmérsékletünk megakadályozza, hogy fagypont közelébe hűljön az akkumulátor.
Amikor hazaérve tapasztalod, hogy kevés egység maradt a lemerülésig, először hagyd, hogy telefonod átvegye a benti hőmérsékletet és csak átmelegedés után rakd fel töltőre. A hideg-meleg hatására bepárásodhat a készülék, ami miatt kár érheti, ha egyből áram alá vezetjük.
Kánikulában izzasztó helyzet alakulhat ki
A nagy hőségben, amikor elérkezik a strandszezon próbálod megvédeni magad a nagy melegtől. A bőrödnek a fényvédő jó szolgálatot tesz, anélkül lassan már ki se merészkedsz a napra, viszont a telefon ugyanúgy ott van veled, ami szintén bizonyos klímát tolerál csak. Emiatt figyelj oda, hogy készüléked mindig árnyékos helyen legyen, mivel a túlmelegedés rontja a teljesítményét, ezáltal gyorsabban merül az akkumulátor és ez hosszútávon belső meghibásodáshoz is vezethet.
A legjobb, ha letakarod és minden alkalmazást bezársz, amikor már nem használod vagy a repülőgép üzemmódot is bekapcsolhatod rajta így elkerülöd, hogy folyamatosan dolgozzon mobilod.
Sok telefon tulajdonságai között szerepel a vízállóság, de fontos tisztázni, hogy a tesztelést olyan édesvízben végezték, ami vegyszermentes.
A medence vegyi anyagai, a só és a homok olyan tényezők, amelyek minden bizonnyal károsíthatják a technológiát, ezért nem érdemes kockáztatni. Ilyen alkalmakra találták ki a lezárható, vízálló tasakot vagy táskát, amit magunkra tudunk csatolni és anyagának és átlátszóságának köszönhetően ezen keresztül is tudjuk használni, ha szeretnénk.
A napos strandok mellett a forró autók is problémás területet jelentenek az elektronikai eszközök számára. Kerüld el, hogy telefonod az autó műszerfalán, ülésén vagy kartámaszán maradjon, még akkor is, ha csak rövid ideig leszel távol.
Abban az esetben, ha úgy gondolod, hogy találtál egy remek módszert, hogyan hűtheted le az okostelefont a fagyasztóban, akkor tévedsz, mivel a páralecsapódás és a gyors hőmérsékleteltérés ugyanolyan káros hatással lesz a készülékre, mint a napsütés. Sokkal nagyobb kárt tehetsz benne, mint hasznot. A fokozatos hűtés a legjobb megoldás, még akkor is ha rettentően forrónak érzed.
Akkumulátor élettartam növelése
A mai telefonok lítium-ion akkumulátorral működnek, amik 1-2 napig bírják attól függően, hogy mennyire van igénybe véve a készülék. A legoptimálisabb állapot, amikor 40-80% között próbálod tartani a töltöttségi tartományt. A maximális feltöltés, illetve a kritikus 20% alá merítés semmi esetre sem tesz jót az élettartamának. Sok telefon már jelez, amikor az akkumulátor eléri a megfelelő töltési szintet.
Ha előfordul, hogy nincs nálad töltő és már kevés a töltöttségi szint, akkor célszerű bekapcsolni az energiatakarékos módot. Amennyiben már a minimális szintet súrolja az akkumulátor kapacitása, célszerű lehet a repülő üzemmódot is bekapcsolni.
A mai telefonok már úgy készülnek, hogy a teljes feltöltés után automatikusan lekapcsolnak, nem fogadnak továbbiakban töltést. Ennek ellenére nem ajánlott egész éjszakára a kábelen hagyni a készüléket, mivel energiát folyamatosan használ a készülék, így az akkumulátor szint esése után újra rákapcsol a töltésre.
A gyártók a töltőket is folyamatosan fejlesztik, ezért már sok készülék gyorstöltővel vásárolható, ami nagyobb amperrel tölt. Ha régebbi készülékhez használnál ilyet, akkor sincs baj, mivel minden telefon belsejében van egy kis chip, ami csak annyi áramot vesz igénybe, amennyit eredetileg igényelne egy normál töltővel.
Kutatások kimutatták, hogy a helytelen töltés és használat átlagosan 30%-ot ronthat az akkumulátor élettartamán.
Ha ezt a pár apróságot betartod, akkor sokkal tovább tudod használni a készüléket, úgy, hogy értéke ne csökkenjen olyan nagy mértékben.